عاملان دو جنایت خانوادگی در جریان تحقیقات تخصصی کارآگاهان پلیس آگاهی، شناسایی و دستگیر شدند. نخستین جنایت در استان خراسان‌ رضوی رخ داد و رازگشایی از آن حدود ١٧ ماه طول کشید. کارآگاهان جنایی روز ٢٠ خرداد سال گذشته وقتی از کشف جنازه مردی جوان در خانه‌اش مطلع شدند، به آنجا رفتند و در بازرسی‌های مقدماتی جسد این جوان ٣٧ساله به نام شهرام را درحالی‌که در حمام قرار داشت مشاهده کردند. شهرام بنا به شواهد با استفاده از جسمی برنده مانند چاقو از پا درآمده بود، اما روی بدن او زخم‌های دیگری نیز وجود داشت. ...

عاملان دو جنایت خانوادگی در جریان تحقیقات تخصصی کارآگاهان پلیس آگاهی، شناسایی و دستگیر شدند.
 
نخستین جنایت در استان خراسان‌ رضوی رخ داد و رازگشایی از آن حدود ١٧ ماه طول کشید. کارآگاهان جنایی روز ٢٠ خرداد سال گذشته وقتی از کشف جنازه مردی جوان در خانه‌اش مطلع شدند، به آنجا رفتند و در بازرسی‌های مقدماتی جسد این جوان ٣٧ساله به نام شهرام را درحالی‌که در حمام قرار داشت مشاهده کردند.

شهرام بنا به شواهد با استفاده از جسمی برنده مانند چاقو از پا درآمده بود، اما روی بدن او زخم‌های دیگری نیز وجود داشت. این جراحات و همچنین شکستگی دوش حمام ثابت می‌کرد مقتول پیش از مرگ با عامل یا عاملان جنایت درگیر شده و سعی کرده از خودش دفاع کند.

ظواهر امر به گونه‌ای بود که نشان می‌داد جنایت با انگیزه سرقت رخ نداده و هیچ فردی به‌زور وارد خانه شهرام نشده است. از سویی پزشکی قانونی در نظریه اولیه خود اعلام کرد، حدود ٤٠ ساعت از مرگ مرد جوان که تنها زندگی می‌کرد، گذشته است.

کارآگاهان در نخستین گام به بازجویی از برادر مقتول به نام حامد پرداختند، این جوان که جسد را پیدا و پلیس را خبر کرده بود، از نحوه قتل ابراز بی‌اطلاعی کرد، اما کشف آثار خون زیر ناخن‌های او ظن پلیس را برانگیخت. حامد دراین‌باره ادعا کرد بعد از رسیدن به خانه به جنازه برادرش دست زده و به همین دلیل دستش خونی شده است.

او در حالی چنین ادعایی را مطرح کرد که بعد از گذشت حدود ٤٠ ساعت از مرگ شهرام خون او خشک شده بود. با وجود اینکه حامد مظنون شماره یک این پرونده بود، از آنجا که این اتهام را به‌شدت تکذیب می‌کرد، مأموران به تحقیق پیرامون این پرونده ادامه دادند و چند مظنون دیگر را نیز بازداشت کردند که بی‌گناهی همه آنها به اثبات رسید.

به‌این‌ترتیب راز قتل شهرام در هاله‌ای از ابهام ماند تا اینکه بعد از گذشت حدود ١٧ ماه از کشف جسد، برادر مقتول بار دیگر تحت بازجویی قرار گرفت و این‌بار کارآگاهان که از جواب‌های او به ابهامات قانع نشده بودند، تحقیقات از این فرد را تا آنجا پی گرفتند که وی در نهایت در بن‌بست قرار گرفت و چاره‌ای جز بیان واقعیت پیش روی خود ندید.

حامد با اعتراف به کشتن برادرش به کارآگاهان گفت: «من به مواد مخدر اعتیاد داشتم. به همین دلیل شهرام به من سرکوفت می‌زد. او حتی در محل کار به همکارانش سپرده بود به من پولی ندهند. من احساس می‌کردم از سوی او تحقیر می‌شوم. روز حادثه وقتی به خانه برادرم رفتم، دیدم او حال مساعدی ندارد. شهرام به حمام رفت و در آن هنگام بود که من تصمیم گرفتم انتقام خودم را بگیرم. به همین دلیل چاقویی برداشتم و به حمام رفتم. در آنجا با برادرم درگیر شدم و او را با چاقو زدم».

متهم به قتل ادامه داد: «بعد از اینکه از مرگ شهرام مطمئن شدم با حوله آثار خون را پاک کردم و چاقو را نیز در خیابان در سطل زباله انداختم. پس از مدتی وقتی احساس کردم ردپاها از بین رفته است، تصمیم گرفتم پلیس را در جریان مرگ شهرام قرار بدهم». این متهم بعد از اعتراف به جرم خود، روانه زندان شد و تحقیقات قضائی از او همچنان ادامه دارد. در همین حال مردی که به دلیل سوء‌ظن به خواهرش جان او را گرفت نیز دستگیر شد و به ارتکاب جنایت اقرار کرد.

کارآگاهان جنایی استان فارس چند روز پیش جنازه زنی جوان را که با ضربات چاقو به قتل رسیده بود، در جاده‌ای خارج از شهر یافتند و آن را به پزشکی قانونی منتقل کردند. درحالی‌که هویت مقتول مشخص نبود، زنی میان‌سال با مراجعه به پلیس از ناپدیدشدن دخترش خبر داد و مشخصاتی را در اختیار مأموران گذاشت که با ویژگی‌های ظاهری قربانی ناشناس همخوانی داشت.

به همین دلیل، زن میان‌سال به سردخانه پزشکی قانونی رفت و پیکر بی‌جان فرزندش را شناسایی کرد. این زن به مأموران گفت: «دخترم به دلیل اختلافاتی که با شوهرش داشت چندی پیش از او جدا شد و به خانه ما بازگشت. من نمی‌دانم چه کسی و چرا دخترم را کشته است».

افسران جنایی در تحقیقات خود پی بردند مقتول به نام نرگس با خانواده خودش نیز اختلافاتی داشت. از آنجا که شواهد نشان می‌داد انگیزه جنایت سرقت نبوده و از سویی او در مکانی دیگر به قتل رسیده و سپس جسدش به جاده منتقل شده بود، پلیس احتمال قتل خانوادگی را دور از ذهن ندانست و در جریان تفحص‌های خود به یکی از برادران نرگس ظنین شد.

این جوان بعد از چند جلسه بازجویی به ارتکاب قتل اقرار کرد و گفت: «خواهرم رفتارهای نامناسبی داشت. و از وقتی از شوهرش جدا شده و به خانه ما آمده بود کارهایی می‌کرد که باعث شده بود آبروی خانوادگی ما به خطر بیفتد. چند بار با نرگس صحبت کردم و به او تذکر دادم.

ولی فایده‌ای نداشت. از سویی چند روز قبل یکی از بستگان سراغم آمد و به من گفت اگر غیرت داشتی اجازه نمی‌دادی خواهرت این کارها را انجام بدهد. این اتفاقات باعث شد بعد از درگیری با نرگس او را از شدت خشم با چاقو بکشم. پس از قتل جسدش را از خانه بیرون بردم و در منطقه‌ای خلوت رها کردم». بنا بر این گزارش، متهم درحال‌حاضر در بازداشت به‌سر می‌برد و تحقیقات از او ادامه دارد.
 
منبع: روزنامه شرق
 
 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه