حرف هایی را که به افراد چاق نباید زد

حرف هایی را که به افراد چاق نباید زد، را برای شما عزیزان و کاربران محترم مجله دلگرم قرار داده ایم , با مجله دلگرم همراه باشید.

 

حرف هایی را که به افراد چاق نباید زد

 

حرف هایی را که به افراد چاق نباید زد

 

مرض چاقی (Obesity) عبارت است از یک سری شرایط پزشکی که چربی بدن اضافی به صورت وسیعی انباشته شده و می‌تواند با اثری زیان بار بر سلامتی، موجب کاهش میانگین طول عمر و/یا افزایش مشکلات مربوط به سلامتی گردد.

 

مردم می‌دانند زمانی که شاخص جرم بدن (BMI)، شاخصی که با تقسیم کردن وزن شخص بر حسب کیلوگرم بر توان دوم قد وی بر حسب متر، از ۳۰ (kg/m^۲) بیشتر شود، ۳۰ kg/m۲، آن فرد چاق محسوب می‌شود.

 

مرض چاقی احتمال ابتلا به بیماری‌های گوناگون، به خصوص بیماری‌های قلبی، دیابت نوع دوم، آپنه مسدود کننده خواب، انواع مشخصی از سرطان، آرتروز استخوان و آسم را افزایش می‌دهد. مرض چاقی بیشتر به وسیله ترکیب بیش از اندازه انرژی غذایی ورودی، تحرکات بدنی کم، و استعداد ژنتیکی، ایجاد می‌شود. هرچند اندک مواردی در ابتدا به وسیله ژن، اختلالات غدد درون ریز، داروها یا امراض روانی ایجاد می‌شوند.

 

به عنوان شاهدی بر این نظریه، برخی از افراد چاق با وجود کم غذا خوردن، به دلیل محدود بودن متابولیسم کند بدن، دچار افزایش وزن می‌گردند. به طور میانگین، افراد چاق میزان مصرف انرژی بیشتری نسبت به همتایان لاغر خود دارند که این امر به دلیل میزان انرژی لازم برای نگهداری کردن از بدنی که دارای اضافه وزن است، می‌باشد.

 

 

رژیم غذایی و تمرینات ورزشی راه حل‌های اصلی مرض چاقی می‌باشند. کیفیت رژیم غذایی را می‌توان با کاهش مصرف غذاهای پرانرژی، مانند غذاهای پرچرب و شیرین، و همچنین استفاده بیشتر از غذاهای گیاهی رژیمی، افزایش داد. داروهای ضد چاقی ممکن است جهت کاهش اشتها یا جلوگیری از جذب چربی، در کنار یک رژیم غذایی مناسب استفاده شوند.

 

اگر رژیم غذایی، ورزش و دارو مؤثر نباشند، بالن شکمی می‌تواند به کاهش وزن کمک کند؛ یا ممکن است جراحی برای کاهش حجم شکم و / یا طول روده، به جهت ایجاد سیری زودرس و کاهش توانایی جذب مواد مغزی، انجام گیرد.

 

 

من چاق هستم، و زمانی که من را میبینید این کاملا مشهود است ( البته شاید به صورت آنلاین و در شبکه های اجتماعی تشخیصش سخت باشد، من در فوتوشاپ استادم! ) اما چیزی که پیدا نیست این است که زیر این همه گوشت و چربی شخصی است که به شدت ناراضی است و نسبت به وزنش حساس شده. متاسفانه این فربهی نمی تواند سپری در برابر حرف های مردم درباره وزنم شود.

 


اول باید این را اعتراف کنم، با کسانی که سر صحبت را درباره وزن باز می کنند اصلا راحت نیستم. وقتی چاقید تدافعی هستید، حداقل من اینطوری هستم، و هرچقدر وزنم بالاتر می رود تدافعی تر هم می شوم. مثلا وقتی یکی شکمم را تکان می دهد و می گوید چی توشه؟

حرف هایی را که به افراد چاق نباید زد

نباید تدافعی باشم؟ انتظار دارید زخم بزنید و خونریزی نبینید؟ پس وقتی با شخصی صحبت می کنید که اضافه وزن دارد، بهتر است به این توصیه ها گوش دهید.

 

 

1- نپرسید، اهداف سال جدیدت چیست؟

ما چاقها می دانیم ادامه ی این سوال کلیشه ای وصل می شود به این سوال که، نمی خواهی در سال جدید مقداری وزن کم کنی؟

 

 

2- هیچ وقت نپرسید، آیا می خواهی همه غذا را بخوری؟

ممکن است این سوال خیلی معصومانه جلوه کند و نشان دهد که شما به وعده ی شخص مقابل طمع دارید و امیدوارید آن را تقسیم کند. اما چیزی که یک شخص چاق می شنود این است: اشتهای یک فیل را داری!

 

 

3- جلوی احساس گناه را بگیرید

اگر والدین یا در ارتباط با یک فرد چاق هستید هیچ وقت او را گناهکار نکنید، چون همیشه وضع بدتر می شود. هر وقت مادرم گناه اضافه وزنم را به خودم نسبت می داد من 3 کیلو اضافه می کردم. این واکنش به خاطر کینه، خشم یا انتقام نیست، واکنش من به گناه خجالت کشیدن بود. خجالت احساس ناخوشایندی است، و من برای تسکین احساساتم به غذا روی می آوردم. پس گناه + شرم = خوردن است.

 

 

4- تطمیع نکنید

هیچ وقت به همسر چاق خود نگویید: هی فلانی! بابت هر کیلو که کم کنی 5 هزار تومان جایزه میگیری. حداقل قیمت را بالا ببرید هیچکس با 5 هزار تومان اغوا نمی شود قیمت ها تازه از 50 هزار تومان شروع می شود! شوخی کردم این کار جالب نیست.

 

 

5- فشار نیاورید

تحت هیچ شرایطی نباید به ما فشار بیاورید، مهم نیست نیتتان تا چه حد خوب است، چنین چیزهایی نگویید: اگر وزن کم کنی من هم دیگر سرت غر نمی زنم. چنین جملاتی نیز نتیجه ای برعکس می دهند.

 

 

6- صندلی های بزرگ را پیشنهاد ندهید

در یک میهمانی هیچ وقت نگویید: بفرما، چرا این صندلی را امتحان نمی کنی؟ و این در حالی است که به سمت آن صندلی بزرگ اشاره می کنید. می توانید کاری مانند آنچه کاروتا دوست عزیزم انجام داد را بکنید، او به چند نفر از دوستان گفت دوست دارم شما برای ناهار روی صندلی های بالای میز بنشینید، چون صندلی های پایین میز بزرگتر بودند و بدون اینکه من را مجبور کند و یا مستقیم بگوید من می توانستم روی آن صندلی ها بنشینم.

 

 

7- از ما نخواهید که در صف اول یک عکس خانوادگی بایستیم

ما همیشه پس و پشت ها را دوست داریم چون قطر شکممان پنهان می شود، و می توانیم غبغبمان را پشت سر افراد جلوی عکس پنهان کنیم، پس اصرار نکنید.

 

 

8- عزیزم این من را چاق میکند؟

و اگر زمانی که عزیزتان از شما می پرسد: عزیزم، این باعث می شود چاق به نظر بیایم؟ نمی دانید چه جوابی بدهید باید بگویم برایتان متاسفم. مطمئنا با خود می گویید، چه چیزی می توان گفت؟ بسیار خب، این مورد در هر فرد متفاوت است. اما بعضی جواب ها باعث می شود فرد خیالش راحت شود، یک جواب کوتاه و ساده: من به تو افتخار می کنم.

 

 

  • در پایان، همیشه لازم نیست با گفتن حمایت کرد گاهی با چیزی نگفتن می توانید به یک فرد کمک کنید. ما می دانیم سنگین هستیم، برخی از ما تلاش میکنند وزن کم کنند برخی نیز همان روش سابق را ادامه می دهند، من هم قصد دارم تا پایان سال وزن کم کنم، این کار را قبلا انجام دادم و دوباره هم می توانم انجام دهم. من از تشوق و حمایت استقبال می کنم اما اگر کسی بیاید و حرف هایی که بالا گفتم را تکرار کند قسم می خورم لج می کنم.

     

 

گردآوری: مجله اینترنتی دلگرم

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه