پرورش و تکثیر گل آزالیا

پرورش آزالیا,گل آزالیا,قلمه زدن گیاهان

گل و گیاه ,پرورش و تکثیر گل آزالیا ، آزالیا یک بوته گل محبوب، با شکوفه‌های درخشان بهاری است. بوته‌های گل آزالیا عضوی از خانواده گل صد تومانی است. بزرگ‌ترین تفاوت بین گل صد تومانی و آزالیا این است که آزالیا یک بوته برگ ریز است (دچار خزان می‌شود). برگ‌های بوته آزالیا در پاییز می‌ریزند. گل صد تومانی همیشه سبز است و دچار خزان نمی‌شود. در کل بوته آزالیا از نظر ارتفاع کوتاه‌تر است و برگ‌های و شکوفه‌های آن نیز کوچک‌تر هستند.

بیشتر گونه‌های آزالیا تا ارتفاع 60 تا 240 سانتی‌متری رشد می‌کنند. شکوفه‌های معطر آزالیا در فصل بهار به رنگ‌های سفید، بنفش کم‌رنگ، نارنجی درخشان، طلایی، قرمز و بنفش ظاهر می‌شوند.

آزالیایی که در گلدان پرورش یافته است و اندازه آن نیز کوچک‌تر است، هدیه بسیار خوبی برای عید نوروز و روز مادر است. پس از این که شکوفه‌های گلدان از بین رفتند،گیاه آزالیا را به باغچه منتقل کنید و آن را بکارید.

تکثیر آزالیا

آزالیا از بذر، قلمه و یا پیوند انتشار داده می‌شود. اما بیشتر باغبان‌های خانگی کاشت آزالیا را از بذر آن شروع نمی‌کنند. گیاهی که از بذر رشد داده می‌شود، 2 تا 10 سال طول می‌کشد تا اولین گل‌های خود را بدهد.

بیشتر افراد، گلدان‌های آماده آزالیا را که در حال حاضر شکوفه داده‌اند، از بیرون خریداری می‌کنند. به طور معمول آزالیا در موقع گل‌دهی، در داخل خانه یا ایوان نگهداری می‌شود؛ زمانی که گل‌ها از بین رفتند، در تخت گل یا باغچه به بیرون منتقل شود. بهتر است کاشت یا نشا آزالیا در اوایل بهار یا اوایل پاییز صورت بگیرد. هنگامی که می‌خواهید آزالیای داخل گلدان را به باغچه و بیرون انتقال دهید، بوته را به طور دقیق تا‌‌ همان سطحی که قبل از آن در خاک بوده است، داخل خاک قرار دهید. بوته‌های کوچک‌تر را بهتر می‌توان به بیرون منتقل کرد.

در مطلب قلمه زدن گیاهان یاد می‌گیرید چگونه با ریشه‌ زایی قلمه‌ها، گیاهان خود را تکثیر کنید.

منبع : parsegard.com
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه